قطعات برقی و الکتریکی

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

بررسی 5 علت مهم نرسیدن برق به پمپ بنزین

نرسیدن برق به پمپ بنزین : همان‌طور که می‌دانید یک خودرو از قطعات و تجهیزات مختلفی به‌ وجود آمده است. از جمله این تجهیزات می‌توان به انژکتورها، پمپ بنزین، کویل دوبل، رله دوبل و… اشاره کرد. به این قطعات، قطعات عملگر یک خودرو نیز گفته می‌شود. این قطعات می‌توانند دستورات مورد نیاز برای روشن شدن موتور خودرو را از ایسیو دریافت‌ کنند.

از سوی دیگر نحوه‌ کارکرد صحیح موتور در شرایط کاری گوناگون بر عهده این تجهیزات و قطعات است. در برخی از موارد به دلیل نرسیدن برق به پمپ بنزین، خودروی شما روشن نمی‌شود. در این مقاله از سایت اینفویدک قصد داریم علت نرسیدن برق به پمپ بنزین خودرو را تشریح کنیم. اما پیش‌ از آن لازم است بدانید پمپ بنزین خودرو چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد.

خرید پمپ سوخت انواع کامیونت >>> لوازم یدکی کامیونت

پمپ بنزین و نحوه عملکرد آن

پمپ بنزین در یک خودرو با این هدف مورد استفاده قرار گرفته که سوخت را با فشاری خاص از باک خودرو به مدار سوخت رسانی انتقال دهد. فشار سوخت ارسال شده باید بیش‌ از فشار مورد نیاز برای پاشش انژکتورها باشد. در این‌ صورت موتور خودرو با کمبود سوخت مصرفی مواجه نخواهد شد.

به‌ طور کلی پمپ بنزین‌هایی که دارای عملکرد مطلوب هستند این امکان را دارند که بنزین را با فشار میان ۴ تا ۶ بار به سمت موتور خودرو هدایت کنند. در صورتی‌ که این میزان فشار از حد استاندارد و تعیین‌ شده کم‌تر باشد بنزین به‌ خوبی به محفظه احتراق خودرو راه پیدا نخواهد کرد.

در این‌ صورت موتور خودرو نیز عملکرد صحیحی از خود نشان نخواهد داد. از سوی دیگر در صورتی‌ که فشار از این میزان بیشتر باشد، عملکرد فشار شکن‌ها در مسیر جریان بنزین تحلیل خواهد رفت و آسیب‌هایی به دیگر قطعات و تجهیزات خودرو وارد خواهد ساخت.

در خودروهای جدیدتر پمپ بنزین به‌ صورت الکتریکی طراحی‌ شده و انرژی خود را از باتری دریافت می‌کند.
لازم به ذکر است که درون پمپ بنزین‌های انژکتوری از یک قطعه سوپاپ یک‌ طرفه استفاده‌ شده است. وجود این قطعه کمک می‌کند تا مدار سوخت رسانی خودرو از بنزین خالی نشده و یا با بازگشت بنزین مواجه نشود.

از سوی دیگر وجود این قطعه باعث می‌شود که سوخت با فشار تعیین‌ شده و به‌ صورت ثابت در مدار سوخت رسانی نگه‌ داشته شود تا در شرایطی که شما به خودروی خود استارت می‌زنید خودرو به‌ راحتی روشن شود. پمپ بنزین‌ها دارای انواع داخل باک و بیرون باک هستند.

در شرایط کنونی در بیشتر خودروهای انژکتوری از پمپ‌بنزین‌های داخل باک استفاده‌ شده است. چراکه این نوع پمپ بنزین‌ها مزایای بسیار زیادی را برای خودرو به وجود می‌آورند. از جمله این مزایا می‌توان به حذف سر و صدا به‌ ویژه در کارکردهای بالای موتور اشاره کرد. از سوی دیگر این نوع پمپ بنزین‌ها ایمنی بسیار بالاتری را برای خودروی شما ایجاد می‌کنند.

چرا برق به پمپ بنزین نمی رسد

بررسی علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

مجموعه دلائل و عواملی وجود دارند که باعث می‌شوند برق به پمپ بنزین یک خودرو انتقال پیدا نکرده و خودروی شما روشن نشود. از جمله این دلایل می‌توان به خرابی رله دوبل پمپ بنزین اشاره کرد و یا سوختن فیوز آن را نام برد.

قطع شدن سیم‌کشی‌های خودرو و یا شل شدن و یا قطع شدن اتصالات و کابل‌های بدنه نیز موجب می‌شود تا برق مورد نیاز به پمپ بنزین خودروی شما انتقال پیدا نکند. پس در صورت بروز چنین حادثه‌ای باید تمامی این موارد را چک کنید.

1.خرابی رله دوبل خودرو و نرسیدن برق به پمپ بنزین

رله دوبل در واقع یکی از قطعات الکتریکی خودروها به شمار می‌رود. در صورتی‌ که این بخش با اشکال مواجه شده و یا عملکرد صحیحی از خود نشان ندهد به خاموش شدن خودرو منجر می شود و یا موجب می‌شود تا خودروی شما بد کار کند. این قطعه در حقیقت از دو رله کاملاً مجزا به‌ وجود آمده است.

یکی از این رله‌ها، رله اصلی بوده و قطعه‌ دوم با عنوان رله پمپ بنزین شناخته‌ شده است. وظیفه اصلی این قطعه تأمین کردن ولتاژ برق مورد نیاز بخش‌های مختلف سوخت‌رسانی خودرو و ایسیو است. این قطعه برق پمپ بنزین، برق چراغ عیب یاب، کویل خودرو و… را تأمین می‌کند.

با خراب شدن این قطعه، برق تمامی این سیستم‌ها قطع خواهند شد و خودرو از حرکت باز خواهد ایستاد. پس یکی از مهمترین دلایل نرسیدن برق به پمپ بنزین، خرابی رله دوبل می باشد.

همچنین بخوانید : علت سوخت رله دوبل

سوختن فیوز و نرسیدن برق به پمپ بنزین

2.سوختن فیوز و نرسیدن برق به پمپ بنزین

فیوز در یک خودرو عنوان قطعه‌ای است که وظیفه دارد برق ورودی به خودرو را تنظیم کرده و در صورت هر گونه ایجاد بار اضافی، اتصال جریان برق را قطع کند تا خودرو دچار آسیب نشود. فیوز در حقیقت یک سیم نازک است. این سیم با کمترین ایراد و اختلال دچار آسیب شده و می‌سوزد. به‌ همین دلیل هم پیش‌ از آن‌که آسیب جدی به دیگر بخش‌های خودرو وارد شود برق قطع می‌گردد.

بنابراین در صورتی‌ که هر کدام از تجهیزات برقی خودروی شما عملکرد درستی نداشته باشند، امکان سوختن فیوز وجود دارد. این امکان وجود دارد که فیوز پمپ بنزین به دلیل جریان کشی بیش‌ از اندازه و به دلیل گیر بودن پمپ بنزین دچار سوختگی شود و باعث نرسیدن برق به پمپ بنزین شود.

از سوی دیگر جریان کشی به دلیل ضعیف بودن اتصالات سیم کشی نیز می‌تواند به سوختن فیوز منجر گردد. معیوب بودن مغزی پمپ بنزین نیز می‌تواند باعث سوختن فیوز گردد.

 

3.قطع شدن سیم کشی‌های خودرو و نرسیدن برق به پمپ بنزین

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های یک اتومبیل، سیستم سیم کشی آن است. تمامی خودروها از سیستم برق کشی برخوردار شده‌اند. این سیستم می‌تواند تمامی قطعات و تجهیزات برقی خودرو را به کار اندازد. یک اتومبیل برای حرکت به برق نیازمند بوده و در صورت از کار افتادن برق و یا بروز هرگونه عیب و ایراد در آن، خودرو با مشکل حرکتی مواجه خواهد شد.

در این شرایط باید به عیب‌یابی سیم‌کشی خودرو دست بزنید. این امکان وجود دارد که باتری خودرو دچار اشکالی باشد. برای نمونه دچار ضعف بوده و نتواند برق را به‌ خوبی به دیگر بخش‌ها و تجهیزات انتقال دهد. در این‌ صورت می‌تواند سیم و یا کابل‌ها را داغ کرده و آن‌ها را دچار آسیب کند.

در مواردی که برق به پمپ بنزین خودرو نمی‌رسد، امکان دارد مشکل از این ناحیه باشد. ایرادات سیم‌کشی یک خودرو ممکن است از طرف دینام آن باشد. چراکه این قطعه وظیفه دارد برق را در خودرو تقویت کند و دارای سیم پیچی است. اگر این سیم‌پیچی‌ها با مشکلی مواجه شده باشند می‌توانند سیم‌کشی اتومبیل را با اشکال مواجه سازند.

بنابراین اگر به‌ دنبال یافتن علت نرسیدن برق به پمپ بنزین هستید لازم است به بررسی سیم‌کشی‌های خودرو و اتصالات آن نیز دست بزنید.

خرابی پمپ بنزین دلیلی بر نرسیدن برق به پمپ بنزین !

4. خرابی پمپ بنزین یا پمپ سوخت

ممکن است در هنگام باز کردن سوئیچ و قبل از استارت زدن صدای پمپ را نشنوید و اینطور اثبات کنید که احتمالا برق به پمپ بنزین نمی رسد. اگر موارد بالا را چک کرده اید و مشکلی نداشتند، بهتر است اتصالات ورودی های پمپ بنزین را چک کنید. اگر برق 12 ولت را داشتید، پس به احتمال زیاد مشکل از خود پمپ بنزین است و باید آن را تعویض نمایید.

 

5. ایراد در ایسیو یا کامپیوتر خودرو

ایسیو یا ECM یکی دیگر از قسمتهایی است که در هنگام نرسیدن برق به پمپ بنزین باید چک شود. چرا که خرابی در ایسیو باعث می شود که دستور روشن شدن به پمپ بنزین صادر نشود و برق نیز به آن نرسد. همچنین نبود جریان برق بین ایسیو و رله دوبل نیز می تواند دلیل دیگری بر نرسیدن برق به پمپ بنزین باشد.

 

سوالات متداول نرسیدن برق به پمپ بنزین

1. در صورتیکه برق مستقیم به پمپ بنزین ( پراید، پژو 206، 405 و … ) بدهیم چه اتفاقی می افتد ؟

دادن برق مستقیم به پمپ بنزین باعث یکسره شدن آن می شود.

 

2. علت قطع شدن برق پمپ بنزین ( پراید، 206، 405، پارس و … ) چیست ؟

دلایلی که در بالا مطرح کردیم همگی می تواند دلیلی بر قطع شدن برق پمپ بنزین باشد.

 

3. برق پمپ بنزین از کجا تامین می شود ؟

رله دوبل ( در برخی از خودروها رله پمپ بنزین ) مسئول تامین برق پمپ بنزین می باشد.

 

4. علت یکسره شدن پمپ بنزین ( پراید، 206، 405، پارس و … ) چیست ؟

مهمترین عامل یکسره شدن پمپ بنزین وجود ایرادات در سیم کشی خودرو می باشد.

 

5. برق پمپ بنزین ( پراید، 206، 405، پارس و … ) قطع است، چه کاری باید انجام دهم ؟

در صورت قطع بودن برق پمپ بنزین باید رله دوبل، فیوزها، سیم کشی و سایر مواردی که در بالا به آن اشاره کرده ایم را چک نمایید.

6. علت روشن نشدن پمپ بنزین ( پراید، 206، 405 و … ) چیست ؟

یکی از مهمترین دلایل روشن نشدن پمپ بنزین، نرسیدن برق به آن است. مورد بعدی خرابی خود پمپ بنزین یا پمپ سوخت است.

 

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم دلایل مختلفی می تواند علت نرسیدن برق به پمپ بنزین باشد از جمله ” خرابی رله دوبل، سوختن فیوز، مشکلات سیم کشی، خرابی خود پمپ بنزین، مشکلات ایسیو و … ” و باید برای یافتن سوال ” چرا برق به پمپ بنزین نمی رسد ” تمامی این موارد را چک کنید.

اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید، اطلاعات خود و یا سوالات خود را در بخش نظرات با ما و خوانندگان اینفویدک در میان بگذارید.

 

اینفویدک

اینفویدک | سایت نقد، بررسی، آموزش، راهنمای خرید لوازم و قطعات یدکی خودروهای سبک و سنگین + نکات تعمیراتی

نوشته های مشابه

‫19 دیدگاه ها

 1. باسلام .خسته نباشید. ماشین بنده چند وقت است برق پمپ بنزین قطع و وصل میشود.موقع قطع شدن وقتی سرباطری را بر میدارم دو سه دقیقه و دوباره میزارم سر جایش درست میشود ‌‌مثلا هر هفته دو سه بار اینجوری میشه.ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر از شما و دیگر همکاران گرامیتان

  1. سلام‌بنده‌۴۰۵‌چی ل ایکس دارم ‌برق‌پمپ‌بنزین‌قط‌میشه‌‌یسیم‌بلند‌ ‌‌یطرف‌سرش‌میزارم‌‌‌+باری‌یکیشم‌. میزارم‌قد‌سیم‌پمپ‌زیر‌صندلی‌بد‌‌درس‌ میشه‌‌راهنمای‌کنید

   1. دوست عزیز برای ماشین منم این جوری بود بعد از یک سال پیش این باترساز اون باتری ساز ،ایرادش از سوکت تخم مرغی بود پایه هاش بعضی وقتا اتصال پیدا نمیکرد

  2. سلام و خسته نباشید
   ماشین منم همین مشکل رو داره چندجا بردم نتونستن تعمیر کنن
   واقعا کلافه شدم

   1. ماشین من هم برق پمپ قطع میشود برق مستقیم از باطری به پمپ زیر صندلی به سیم قهوه ای اتصال میدم یه مدتی درست میشه من پمپ بنزین رله دوبل باطری عوض کردم بازم درست نشده شما چکار کردین

 2. سلام بنده بعد از استارت که انتظار روشن شدن رو داریم ،روشن نشد .برق به پمپ بنزین نمیرسه..فیوز درسته ماشین tu5 مدل ۹۰ هست آیا رله دوبل.دارند؟اگر دارند کجاست ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام بنده سمند ef7 دوگانه دارم که وقتی سویچ را باز میکنم پمپ بنزین کار نمیکند وقتی استارت میزنم پمپ روشن میشه که باعث استارت زیاد خودن میشه رله دوبل و رله پمپ بنزین و فیوز عوض شد ولی تاثیری نکرد وقتی سوکت رله دوبل را در میارم و دوباره میزنم تا نیم ساعت درست کار میکنه بعد اون باز مثل اولشه با بررسی که کردم فرمان نول رله پمپ بنزین از ای سی یو نمیاد آیا کسی میتونه بهم کمک کنه ممنون

 4. با سلام اگه میشه جواب بدین
  خودروی سمند ای اف سون دارم برق سیفون و کویل ها قطع شده همه رو چک کردم فیوزها رله ها خیلی کار کردم نشد ک نشد کمی فنی هم هستم ب نظرتون چی شده تمام سوکت ها رو هم برسی کردم

 5. سلام خوبی شما من ماشین ایرانی نداشتم ولی برای من کرولا مدل ۲۰۰۷ ، همچین اتفاقی افتاد یعنی برق کویل نمیومد و پمپ بنزین خیلی ضعیف کار میکرد خلاصه منم مثل شما فنی هستم و تویوتا خیلی آسون حتی از پراید آسون تر ، ی سنسوری هست داداش مگنتی روی موتور قسمت میل سوپاپ نصب میشه اونو چک کن هم سیم کشی رو و هم خودش رو در بیار تمیزش کن ببیند و مسیر سیم کشی رو چک کن کلا دو تا رشته سیم داره ، اگر فقط پمپ بنزنن برق نمی‌رسه میتونی برق باطری مستقیم به رشته سیم قرمز بدی انشاالله راه نیفته تا تعمیرگاه بری خودم بودم راهش مینداختم ولی دورم چابهار هستم

 6. سلام .بنده یه پراید مدل 91 دارم برق مستقیم میدم پمپ بنزین کار میکنه یکسره اما همینحوری کار نمیکند .چندتا رله دوبل هم عوض کردم مشگل حل نشد .خواهشنا اگه مشگل را میدونید راهنمایی کنید.ممنون میشم

  1. سلام . سوکت های پمپ بنزین دوتاست یکی بیرون زیر صندلیه و یکی هم وصل به خود پمپ بنزین . اوتا رو تعویض کن درست میشه

 7. سلام سمند ۸۲ دارم وقنی ماشین تو گرما کارمیکنه حالت رو به خاموش میره گاز نمیخوره و حالت تک کار میکنه انگار برق به پمپ بنزین نمیرسه رله دوبلشو عوض کردم فایده نداشت به نظر شما دلیلش چیه در ضمن یک ساعت بعد روشن میشه و حرکت میکنه دلیلش چیه به نظرتون ممنون میشم جواب سوالمو بدین 🙏🙏🙏🌹🌹

 8. سلام خسته نباشید پراید من مدل 90 هست پمپ بنزینش بیشتر وقتها کار نمیکنه همه اتصالات و رله دوبل و غیره رو هم چک کرده سیم کش وقتی کارنمیکنه چندتا ضربه روی قاب پمپ میزنم شروع می‌کنه به کار همه سوکتها هم سالم و نو هستن فقط انگار که پمپ بنزین گیرباشه ضربه روش میزنم روشن میشه علت چیه ممنون

 9. سلام. کسی اگر میدونه جواب بده. ساینا 1400خریدم 45 تا کارکرد همه چیش رو عوض کردم حتی پمپ بنزین. ماشین یهو خاموش میشه. قبلش آمپر بنزین میره پایین و خاموش بدون ریپ زدنه. هر جا بردم سر در نمیارن یه راهنمایی کنید ممنون میشم. در ضمن به گفته بعضی از باطری سازها قطع کن برق و… عوض کردم.

 10. با سلام.خودرو206 tu5مدل 99 دارم که بعض از روزها(به سرد و گرم بودن موتور ربطی نداره) موقع استارت زدن برق به پمپ بنزین نمیرسه و صدای قیژ نمیاد و استارت میخوره روشن نمیشه.باید چند بار سوییچ رو در بیارم و جا بزنم و بچرخونم تا زمانی که صدای پمپ اومد اونوقت با استارت روشن میشه.فیوز پمپ و سنسور دور موتور رو هم عوض کردم.سوکت روی پمپ هم چک شده.لطفا راهنمایی فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا