قطعات موتور و اگزوز

علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو

8 نشانه که می تواند دلیلی بر خرابی پیستون و رینگ آن باشد

علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون : این دو قطعه (پیستون و رینگ پیستون) از قطعات بسیار مهم در خودروهای مختلف هستند که نبود آن‌ها و یا کارکرد و عملکرد ناصحیحشان تاثیرات منفی زیادی در خودرو دارد. به همین دلیل توجه به علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودروهای مختلف مهم است و باید صاحبان و مالکان وسایل نقلیه به محض مشاهده برخی از علائم خاص دست به کار شده و این قطعات را تعویض کرده و با قطعات نو جایگزین کنند. خرابی این قطعات دلائلی هم دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به ساییدگی بیش از حد، کیفیت پایین، نصب غلط، تجمع ذرات آلوده در موتور، گرمای بیش از حد موتور و… اشاره کرد.

در این مقاله از سایت اینفویدک برخی از مهمترین علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

به طور خلاصه مهمترین نشانه هایی که خبر از خرابی پیستون و رینگ پیستون می دهند شامل : شتاب ضعیف خودرو، افزایش مصرف سوخت، کاهش سطح روغن خودرو، داغ شدن بیش از اندازه موتور، صدای خرابی و تق تق مانند موتور، خروج دود بیش از حد و  غلیظ از اگزوز، بازدهی و عملکرد ضعیف خودرو و نشتی روغن

 

پیستون چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد ؟

پیستون یکی از اجزای مهم موتور خودروها است و نقش اساسی در فرآیند احتراق و انتقال نیروی موتور دارد. پیستون به شکل یک استوانه برش خورده با یک سوراخ در وسط آن شبیه به یک انگشتر طراحی شده است. وظیفه اصلی پیستون در یک موتور به شرح زیر است:

1. انتقال نیرو:
پیستون در داخل سیلندر موتور حرکت می‌کند و نیروی تولید شده از احتراق سوخت (بنزین یا گازوئیل) را به شافت موتور انتقال می‌دهد. هنگامی که سوخت در سیلندر سوخته می‌شود، گازها و دود ایجاد شده به داخل سیلندر می‌روند و پیستون را به سمت پایین فشار می‌دهند.

 

2. تبدیل حرکت خطی به چرخشی:
حرکت خطی پیستون به حرکت چرخشی تبدیل می‌شود. این حرکت چرخشی از طریق شافت موتور انتقال می‌یابد و در نهایت چرخاندن چرخ‌ها و حرکت خودرو را فراهم می‌کند.

 

3. تنظیم حجم سیلندر:
پیستون نقش مهمی در تنظیم حجم سیلندر دارد. زمانی که پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند، حجم سیلندر افزایش می‌یابد و هوا و سوخت وارد سیلندر می‌شود. سپس با فشردن پیستون به سمت پایین، این مخلوط به فشرده‌ترین شکل خود در می‌آید که برای ایجاد انفجار قوی و افزایش بهره‌وری موتور لازم است.

رینگ پیستون و علائم خرابی آن

رینگ پیستون چیست ؟ چه وظایفی دارد ؟

رینگ پیستون یا حلقه پیستون (Piston Rings) نیز یک قسمت بسیار مهم در موتورهای درون سوز است. این حلقه‌ها در اطراف پیستون قرار گرفته‌اند و وظایف مهمی در عملکرد موتور دارند. وظایف اصلی رینگ پیستون به شرح زیر است:

1. تنظیم نفوذ سوخت و هوا:
رینگ‌های پیستون جلوگیری می‌کنند که سوخت و هوا از فضای میان پیستون و دیواره‌های سیلندر به فضای دیگری نفوذ کنند. این ویژگی بسیار مهم است زیرا در هنگام احتراق، سوخت و هوا باید درون سیلندر متراکم شود تا انفجار قوی و کارایی بالا ایجاد شود.

 

2. حفاظت از روغن موتور:
رینگ پیستون وظیفه حفاظت از روغن موتور را نیز دارد. در واقع این قطعه تز نفوذ روغن از فضای میان پیستون و دیواره‌های سیلندر به داخل سیلندر جلوگیری می کند. این کار باعث حفظ کیفیت روغن و کاهش مصرف آن می‌شود.

 

3. انتقال حرارت:
رینگ‌های پیستون نقشی در انتقال حرارت از پیستون به دیواره‌های سیلندر دارند. این انتقال حرارت به کاهش دمای موتور کمک کرده و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

 

4. کاهش سایش:
حرکت پیستون در دیواره‌های سیلندر ممکن است باعث ایجاد سایش شود. رینگ‌های پیستون با کاهش این سایش به بهره‌وری بیشتر و طول عمر موتور کمک می‌کنند.

 

مهمترین نشانه ها و علائم خرابی پیستون و رینگ آن

حال که به طور دقیق تعریفی از پیستون و رینگ پیستون به شما ارائه دادیم وقت آن است که مهمترین نشانه های و علائمی که خبر از خرابی این دو قطعه می دهند را بررسی کنیم :

 

1- شتاب ضعیف خودرو

یکی از مهمترین علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو شتاب ضعیف است. چراکه با خرابی و یا معیوب بودن این قطعات، محفظه احتراق خودرو شما، فشار خود را از دست خواهد داد. به این ترتیب قدرت موتور نیز کاهش پیدا می‌کند.

در واقع در چنین وضعیتی پیستون قادر به فشرده سازی کامل مخلوط هوا و سوخت نخواهد بود. بر همین اساس شما پدال گاز را بیشتر فشار می‌دهید اما باز هم شتاب مد نظر خود را مشاهده نمی‌کنید. در چنین شرایطی باید این قطعات را تعویض نموده و با قطعه نو جایگزین سازید.

 

2- افزایش مصرف سوخت خودرو

در برخی از موارد افزایش یافتن مصرف سوخت خودرو نشان دهنده خرابی پیستون و رینگ آن است. در واقع در این شرایط موتور خودرو نیروی زیادی را از دست می‌دهد و برای جبران این اتلاف نیرو باید کار بیشتری انجام دهد. به این ترتیب به سوخت بیشتری هم نیاز پیدا خواهد کرد و همین عامل نقش قابل توجهی در کاهش راندمان سوخت خودرو دارد.

هرچه زمان بیشتری بگذرد افزایش مصرف سوخت خودروی خود را بیشتر احساس خواهید کرد. پس باید هرچه زودتر به یک متخصص و تعمیرکار خبره مراجعه کرده و این عیب را برطرف سازید.

 

3- کاهش سطح روغن خودرو

کاهش سطح روغن و یا نشتی را می‌توان یکی دیگر از مهمترین علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو به شمار آورد. اگر این قطعات با خرابی و آسیب مواجه شوند توان پیشگیری از نشتی روغن به داخل محفظه احتراق را نخواهند داشت. به همین دلیل روغن با فرایند احتراق درگیر و با آن مخلوط می‌شود.

هرچه زمان بیشتری بگذرد روغن موتور هم بیشتر و به تدریج به محفظه احتراق نشت خواهد کرد و لذا سطح روغن موتور به سرعت کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی باید با سرعت بیشتری روغن موتور را درون خودرو بریزید.

اگر با این علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو مواجه شدید نباید فرصت را از دست بدهید و لازم است با سرعت بالا و بدون فوت وقت به مکانیک مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است خطرات و آسیب‌هایی برای موتور خودرو به وجود آید. آسیب‌هایی که باید بابت برطرف کردن آن‌ها هزینه‌های بالایی پرداخت نمایید.

 

4- داغ شدن بیش از اندازه موتور خودرو

داغ شدن بیش از اندازه موتور خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که دیگر علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودروی خود را نادیده گرفته باشید.

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد با خرابی و یا معیوب بودن این قطعات شاهد مصرف بیش از حد روغن موتور خواهید بود و لذا سطح روغن کاهش بسیار زیادی پیدا می‌کند. اگر فرایند روغن کاری موتور را به موقع انجام نداده و سطح روغن کاهش پیدا کند، دما نیز افزایش خواهد یافت و به این ترتیب اصطکاک نیز بیشتر خواهد شد.

به همین دلیل سیستم خنک کننده مانند فن رادیات و یا رادیاتور تحت فشار واقع خواهد شد. وجود این شرایط به آسیب دیدگی موتور منجر می‌شود. حتی ممکن است موتور خودرو به طور کامل خراب شود.

 

5- صدای خرابی و تق تق مانند

با خراب شدن پیستون و رینگ پیستون توان موتور خودرو تلف شده و این بخش باید سخت‌تر و بیشتر از قبل کار کند تا امکان ارائه قدرت مورد نیاز را داشته باشد و کمک کند تا عملکرد خودرو مطلوب و مناسب به نظر برسد.

با سخت‌تر کار کردن موتور، صدایی تق تق مانند در آن به وجود خواهد آمد و یا صداهای عجیب و غریب دیگری از این ناحیه به گوشتان خواهد رسید.

 

6- خروج دود بیش از حد و غلیظ از اگزوز

در بسیاری از موارد خروج دود بیش از حد از اگزوز از علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودروی شما است. در حالت معمول این دود به رنگ‌های خاکستری تیره و آبی و با ضخامت و غلظت بالا مشاهده می‌شود و یا با نشانه دیگری هم همراهی می‌کند و آن نشانه هم به استشمام رسیدن بوی سوختن روغن موتور است.

در واقع و با خراب شدن رینگ و پیستون خودرو امکان نشت کردن روغن به داخل محفظه احتراق وجود دارد. با وجود این نشتی روغن در محفظه احتراق خواهد سوخت و لذا یک نوع دود غلیظ آبی و یا خاکستری رنگ از اگزوز خارج خواهد شد.

 

7- بازدهی و عملکرد ضعیف خودرو

شاید بتوان بازدهی و عملکرد ضعیف را یکی از مهمترین علائم خرابی پیستون و ریگ پیستون خودروهای مختلف محسوب کرد. در واقع در این شرایط قدرت موتور خودروی شما به طور کامل از بین رفته است. با خرابی این قطعات شتاب خودرو و عملکرد کلی آن تحت تاثیر قرار گرفته و با اختلال مواجه می‌شود.

پس باید با سرعت بالا نسبت به برطرف کردن این عیوب اقدام شود. در غیر این صورت و با نادیده گرفتن دیگر علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو موتور را با آسیب‌های جدی مواجه خواهید ساخت‌.

 

8- نشتی روغن

اگر پیستون و رینگ پیستون دچار عیب شده باشند به افزایش فشار درون میل لنگ کمک خواهند کرد و به این ترتیب آب بندی موتور را تحت تاثیر قرار خواهند داد که این عامل نیز به نشتی روغن موتور منجر می‌گردد. اگر چند نشتی روغن را از خودروی خود مشاهده کردید بهتر است فشار میل لنگ را مورد بررسی قرار دهید.

برای بررسی این فاکتور باید موتور در حالت آرام کار کند. پس می‌توانید در همین حالت و به آرامی درپوش روغن را بردارید. در این شرایط ممکن است درپوش روغن به همراه دود و بخار و به زور برداشته شود. این علامت را می‌توان یکی از علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون خودرو به شمار آورد.

 

سخن پایانی

اگر هر یک از نشانه هایی که برای علائم خرابی پیستون و رینگ پیستون مطرح شد را دیدید حتما به یک تعمیرکار خبره مراجعه کنید. البته ممکن است برخی از نشانه ها ذکر شده دلیلی برای خرابی پیستون و رینگ آن نباشد و علت دیگری داشته باشد.

 

اینفویدک

اینفویدک | سایت نقد، بررسی، آموزش، راهنمای خرید لوازم و قطعات یدکی خودروهای سبک و سنگین + نکات تعمیراتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا