قطعات برقی و الکتریکی خودرونقد و بررسی

علائم خرابی bsi 206

علائم خرابی bsi 206

 

بررسی علائم خرابی bsi 206 یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دارندگان این خودروها است. در این مقاله از سایت لوازم یدکی اینفویدک قصد داریم به این موضوع بپردازیم. اما پیش از ورود به بحث لازم است بدانید که بی اس آی چیست و چه عملکردی در خودروهای ۲۰۶ دارد .

 

بی اس آی ۲۰۶ چیست ؟

 

بی اس آی در واقع مخفف و کوتاه شده عبارت Built-in systems interface است. این بخش در واقع نوعی مرکز کنترل و یا یک واحد اتصال داخلی به شمار می‌رود که قادر است به مدیریت اطلاعات مربوط به ایسیو دست بزند و یا اطلاعات مرتبط با این بخش را به اشتراک بگذارد.

بی اس آی از نظر ساختار کلی مشابه با یک جعبه فیوز طراحی شده و یا شکلی مشابه با یک تابلو توزیع کننده برق دارد.  سوکت‌هایی به این بخش اتصال داده شده‌اند که به آن، این امکان را می‌دهند که به فرآیند توزیع و تقسیم برق دست زده و یا به انتقال داده میان خود و دیگر کنترل کننده‌ها و یا ایسیوهای متصل شده اقدام کند.

در واقع این بخش می‌تواند هر دو این اقدامات، یعنی توزیع برق و انتقال داده‌ها را از طریق اجزایی به نام میکروپروسسور به سرانجام برساند. این بخش به شیوه‌ای کاملا هوشمندانه طراحی شده و در صورت لزوم می‌توان از آن برای برقراری حق تقدم در سیستم‌های ایمنی هم استفاده کرد.

بدین ترتیب درخواست‌های مورد نظر مصرف کننده و یا راننده با استفاده از ایسیو بدنه به بخش bsi ارسال خواهد شد. برای نمونه سرعت حرکت خودروی شما بر روی یک جاده به وسیله سنسورهای سرعت اندازه گیری شده و سپس به واحد کنترل کننده بخش ABS منتقل می‌گردد.

پس از این اقدام تمامی اطلاعات جمع‌آوری شده به بخش bsi ارسال خواهند شد. بنابراین نقش این بخش قابل توجه بوده و سلامت و نحوه کارکرد بی اس آی موضوع بسیار حائز اهمیتی است. چرا که کارکرد بهینه این بخش به عملکرد صحیح خودروی شما منجر خواهد شد.

به همین منظور بررسی علائم خرابی bsi 206  نکته حائز اهمیتی است. یکی از مهمترین نکاتی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید این است که اجزا و قطعات بسیار زیادی در یک خودروی ۲۰۶ به بخش bsi متصل شده‌اند. بنابراین اگر اختلالی در عملکرد این بخش به وجود آید تشخیص اینکه ایراد پیش آمده به طور دقیق به کدام بخش و یا قطعه مربوط است کار دشواری خواهد بود .

علائم خرابی بی اس آی 206

وظیفه و بخش‌های bsi ۲۰۶

 

وظیفه اصلی bsi در یک خودرو برقرار کردن ارتباط با تمامی بخش‌های الکتریکی و صدور فرمان‌ و یا دریافت دستور از این بخش‌ها است. با وجود این قطعه حجم سیم کشی‌ها در سیستم برقی خودروهای ۲۰۶ با کاهش زیادی مواجه خواهد شد.

پس می‌توان این بخش را یکی از ایسیوهای داخل خودروهای ۲۰۶ به شمار آورد که در تمامی مدل‌های این خودروها در زیر محوطه داشبورد قرار گرفته است. بی اس آی در دو نوع اصلی تولید شده و شامل مدل مالتی پلکس و غیر مالتی پلکس است.

بی اس آی مدل‌های مالتی پلکس از دو سوکت به وجود آمده است. در حالی که بی اس آی‌های مدل‌های غیر مالتی پلکس شامل ۷ سوکت مجاز هستند. این بخش‌ها در تمامی خودروها در زیر فرمان جای گرفته و وظیفه دارند تمامی تجهیزات برقی در خودروهای ۲۰۶ را فعال نگه دارند. بی اس آی از بخش‌های مختلفی به وجود آمده که می‌توان این بخش‌ها را در سه دسته اصلی جای داد.

یکی از بخش‌های مهم این سیستم، بخش A است. این قسمت در واقع بخش ورودی سیستم بوده و مرکز الکترونیکی بی اس آی محسوب می‌شود. قسمت B بخش قدرت و یا خروجی سیستم بی اس آی است. قسمت  C  برخی از فیوزهای حفاظتی را در بر گرفته و به منظور مراقبت از بی اس آی طراحی شده است.

در پشت بردهای bsi می‌توانید یک آی سی را مشاهده کنید که در آن کد سوئیچ و پیکربندی bsi به چشم می‌خورند. شما می‌توانید این بخش را دانلود کرده و یا به برنامه‌ریزی آن دست بزنید. با استفاده از آی سی موجود در شبکه CAN امکان برقراری ارتباط با ایسیو موتور فراهم خواهد شد.

از سوی دیگر کنترل راهنماهای خودرو بر عهده این بخش است. کولر اتومبیل نیز از طریق آی سی کولر تحت مدیریت و نظارت قرار خواهد گرفت. هر کدام از چراغ‌های کوچک در خودروهای ۲۰۶ نیز با استفاده از آی سی‌های مربوط به خود تحت کنترل و نظارت قرار می‌گیرند.

بخش bsi شامل یک آی سی قابل برنامه ریزی است که می‌توانید آن را در پشت برد بی اس آی مشاهده کنید. وجود برخی از خطاها موجب می‌شود که شما مجبور شوید این آی سی را دوباره برنامه ریزی کنید. از جمله این خرابی‌ها و خطاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد .

 

خطاها و خرابی بی اس آی ۲۰۶

 

یکی از خرابی‌ها و یا خطاهای بی اس آی در خودروهای ۲۰۶ وارد کردن کد سوئیچ اشتباه است. در برخی از موارد  برنامه ریزی و یا عملیات پیکربندی بخش bsi و یا bsi configure به درستی انجام نشده و لذا مجبور خواهید شد که به صورت مجدد آن را برنامه ریزی کنید.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که پس از برنامه ریزی‌های مورد نظر باید دوباره به تعریف سوئیچ و عملیات پیکربندی دست بزنید. بی اس آی از ۴ آی سی سخت افزاری نیز به وجود آمده است که امکان و قابلیت برنامه ریزی ندارند.

این بخش‌ها را تنها می‌توان تعویض کرد. از جمله این آی سی‌ها می‌توان به آی سی کولر اشاره کرد و یا آی سی‌های مربوط به چراغ‌های کوچک اتومبیل و شبکه کن و راهنماهای آن را نام برد .

 

علائم خرابیbsi 206

 

بی اس آی خودروهای ۲۰۶ ممکن است دچار برخی از ایرادات شود که هر کدام به نحوی خاص قابلیت و امکان برطرف شدن دارند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد .

 

1.از کار افتادن کولر از داخل bsi

 

در صورتی که با این ایراد مواجه شدید، باید در اولین گام bsi را دانلود نمایید. پس از آن به تعریف سوئیچ اقدام کنید و عملیات پیکربندی را نیز به اتمام برسانید. این امکان وجود دارد که این اختلال با دانلود bsi برطرف نشود.

در این صورت باید آی سی مربوط به کولر را تعریف نمایید. در برخی از موارد این آی سی از لحاظ سخت افزاری با مشکلی مواجه شده و شما می‌توانید علائمی از بادکردگی را بر روی آن مشاهده کنید. در این صورت باید به تعویض این قسمت اقدام نمایید. اما اگر علامتی از ایرادهای سخت افزاری بر روی این قطعه مشاهده نکردید بهتر است دست به تعویض آن نزنید .

 

2.روشن نشدن چراغ‌های کوچک و یا روشن شدن دائمی آن‌ها

 

این امکان وجود دارد که چراغ‌های کوچک یک بخش از خودرو به طور کامل روشن نشوند و یا به طور دائمی روشن بمانند. در این شرایط باید آی سی مربوط به چراغ‌های کوچک درون بی اس آی را عوض کنید.

 

3.نزدن راهنما و روشن نشدن لامپ سقف

 

در برخی از موارد راهنمای یک سمت خودروی شما یا هر دو سوی آن نمی‌زند. در حالی که چراغ آن که پشت آمپر واقع شده چشمک می‌زند. در این مواقع نیز بهتر است از ابتدا BSI را دانلود نموده و سپس عملیات تعریف سوئیچ را انجام دهید و بعد از آن به پیکربندی دست بزنید.

در مواقعی هم که لامپ موجود در سقف اتومبیل شما روشن نمی‌شود باید همین اقدامات را انجام دهید. یعنی از ابتدا به دانلود بی اس آی، تعریف سوئیچ و پیکربندی اقدام کنید .

 

4.روشن شدن تمامی چراغ‌های پشت آمپر

 

در این صورت نیز مجبور به دانلود بی اس آی و تعریف سوئیچ و اجرای عملیات پیکربندی سیستم هستید .

 

5.روشن نشدن خودرو

 

در مواقعی که خودرو ۲۰۶ شما روشن نمی‌شود اما چراغ‌های موجود در پشت آمپر روشن شده و برف پاکن نیز به صورت خود به خودی فعالیت می‌کند، امکان سوختن فیوز f4 وجود دارد. در این شرایط باید به بررسی این فیوز اقدام کنید. اگر مشاهده کردید که فیوز به طور کامل سالم است مجبور هستید فیوز‏ bsi را دانلود نموده و سپس به تعریف سوئیچ و پیکربندی اقدام کنید .

 

6.روشن شدن دائمی نور بالا

 

در برخی از مواقع ممکن است نور بالای اتومبیل شما به طور دائمی روشن شود. حتی در مواقعی که سوئیچ بسته است. در این شرایط باید به تعویض رله نور بالا اقدام کنید.

 

7.روشن شدن دائمی نور پایین

 

این وضعیت درست نقطه مقابل شرایط بالا است. در این صورت متوجه می‌شوید که نور پایین شما به طور دائم روشن شده، حتی در موقعیتی که سوئیچ بسته است. در چنین شرایطی باید رله نور پایین را عوض کنید.

 

8.روشن نشدن اتومبیل و قطعی برق پمپ بنزین

 

این امکان وجود دارد که خودروی ۲۰۶ شما روشن نشده و برق پمپ بنزین آن هم قطع شده باشد. در این شرایط امکان سوختن فیوز پمپ بنزین f2 وجود دارد. حتی ممکن است خودرو روشن نشده و برق کویل‌ها دچار قطعی شده باشند. در این صورت فیوز کویل‌های f15 سوخته است .

 

9.روشن نشدن خودرو و روشن نشدن چراغ چک

 

در این وضعیت باید در ابتدا به کنترل و بررسی فیوز f۸ اقدام کنید. اگر این بخش سالم بود ممکن است آب به داخل bm34 راه پیدا کرده و مدار رله اصلی را قطع نموده باشد. در این صورت باید در ابتدا برد محفظه bm34  را به طور کامل پاک کنید و پس از آن مدار اصلی را با تکه‌ای سیم وصل نمایید .

 

10.قطعی و یا زدن پی در پی بوق خودرو

 

اگر بوق اتومبیل شما قطع شده و یا به صورت پی درپی می‌زند، امکان آب رفتن به درون محفظه bm34 وجود دارد. در این صورت مدار رله بوق قطع شده است.

 

کلام آخر

 

در این نوشته به بررسی علائم خرابی BSI 206 ( علائم خرابی بی اس آی 206 ) پرداختیم و 10 مورد از مهمترین علائم خرابی این قطعه را بررسی کردیم. اگر مورد دیگری وجود دارد و در این مقاله ذکر نشده حتما در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

 

جهت خرید لوازم یدکی خودروهایی نظیر لوازم یدکی پژو، لوازم یدکی تویوتا، لوازم یدکی رنو و … می توانید از سایت اطلاعات فروشندگان اینفویدک استفاده نمایید.

 

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. با سلام وخسته نباشید .
  من پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۶ دارم ار چند وقت پیش کولر ش کار نمی‌کرد کمکم چراغ پشت ولوم بخاری قطع کرد الانم چراغ کوچیهای جلوی و چراغ شب عقب ماشین قطع کرده در ضمن فیوزها رو هم چک کردم چندتا فیوز ۱۰ و ۵ قطع کرده ممنون میشم راهنماییم کنید هر جا بردم یه چیزی میگن

 2. با سلام و احترام
  ۲۰۶ v8 مدل ۹۶ دارم بعضی زمان ها خودرو استارت نمیخوره و سوییچ و که باز میکنم هیچ اتفاقی نمیوفته و فقط برق پشت آمپر میاد و تمام فیوز ها هم سالمه چند جا هم نشون دادم متوجه نشدن ممکنه راهنمایی کنید
  امکان داره سوکت و سیم کشی bsi مشکل داشته باشه ؟

 3. سلام و درود
  206 sd v9 مدل 86 دارم
  تمام چراغ های پشت آمپر روشن شده و تمام آمپر ها قطع هستند ،،(عدم ارتباط با ecu)
  نمایشگر گیربکس هم قطع نمایش یک خط رو داره
  نمایشگر ساعت و دمای هوای بیرون هم دمای ۵۷ درجه سانتیگراد رو نشون میده تو زمستون هوای سرد
  ممنون میشم دوستان اگر بتونن راهنمایی کنن

 4. من/یه/207مدل/۹۰دارم.موقع/رانندی/پشت/امپرم//کیلومتر/و/امپر.comو/بقیه/چیزا/حالت/شلاق/میزنه/بالا/پایین/میره/بعضی.comوقتم/پایین/میمونه/همشون/به/چند/تا/حا/هم/نشون/دادم/متوجه/نشدن/امکانش/هس/راهنمایی/کنید

 5. با سلام
  206 تیپ 5 مدل 96 دارم
  در بعضی مواقع هنگام ترمز زدن کولر ظبط و شیشه بالابر ماشین قطع میشه و صدای استپشن ترمز زیر پدال شنیده میشه وقتی پامو از رو پدال برمیدارم دوباره همه موارد وصل میشه حتی استپشن ترمزم عوض کردم ولی بازم مشکل برطرف نشد ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا