اینفویدک | Infoyadak
اینفویدک | Infoyadak
ایسیو چیست ECU

ایسیو چیست ؟

ایسیو چیست و چرا امروزه این قطعه انقدر مهم شده است ؟ انواع ایسیو شامل چه مدل هایی است ؟ ایسیو از چه اجزائی ساخته شده است ؟ نحوه کارکرد ایسیو به چه شکل است ؟ علائم خرابی ایسیو چیست ؟ و … این ها سوالاتی هستند که احتمالا شما به دنبالشان هستید و ما در این مقاله از سایت لوازم یدکی خودرو اینفویدک سعی کردیم پاسخ کاملی به هر یک از این سوالات در رابطه با ایسیو ( ECU ) بدهیم. برای پی بردن به این سوالات با ما همراه باشید …

 

اگر قصد خرید لوازم یدکی خودرو نظیر : لوازم یدکی تویوتا، لوازم یدکی رنو، لوازم یدکی هیوندای و لوازم یدکی سایر خودروها را دارید روی این لینک کلیک کنید !

 

 

[فیلم معرفی ایسیو و انواع آن]

 

ایسیو چیست و چه کاربردی دارد؟

 

همان طور که در جریان هستید، خودروهای امروزی از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده‌اند. در همین راستا و در صورتی که افراد نیازمند خرید چنین خودروهایی باشند، باید نسبت به یادگیری این قسمت‌ها اقدام کنند تا در آینده با مشکل خاصی مواجه نباشند. ایسیو یا همان ECU را می‌توان یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها به شمار آورد که کارهای متفاوت و فوق العاده‌ای را در یک خودرو برایمان انجام می‌دهد.

 

همچنین بخوانید : راهنمای خرید ایسیو

تعریف ایسیو

 

ایسیو را به صورت کلی باید یک رایانه داخلی دانست که کاملا برای خودرو بهینه‌سازی شده است. نام کامل ECU همان Electronic Control Unit است که در زبان فارسی به صورت مرکز کنترل خودرو ترجمه می‌شود. در واقع می‌توان ایسیو را واحد کنترل در یک خودرو دانست و روی همین حساب، کاربردهای فراوانی را می‌توان برایش در نظر داشت.

افراد زیادی هستند که از ایسیو به عنوان مغز متفکر برای یک خودرو هوشمند یاد می‌کنند. هر یک از این ایسیوها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که باید نسبت به یادگیری آن‌ها نیز اقدام نمایید. از این بخش‌ها باید به کانکتورها، پین‌ها، پوسته‌ها و بدنه ایسیو اشاره داشت که انجام وظایف توسط هر یک از آن‌ها سبب می‌شود تا ایسیو کار خود را به بهترین نحو انجام دهد.

البته بخش‌های ایسیو به همین جا ختم نمی‌شود و از دیگر قسمت‌ها باید مبدل دیجیتال به آنالوگ، فرم دهنده‌های سیگنال، مبدل‌های داده‌های آنالوگ به سیگنال و البته خروجی‌های دیجیتالی را نام برد.

دلیل ساخته شدن ایسیو موتور نیز مطرح شدن بحث هوای پاک در اواسط قرن گذشته می باشد. چرا که خودروهای کاربراتوری مصرف سوخت بالایی داشتند، و از طرفی نیز آلودگی زیادی نیز تولید می کردند. در نتیجه قطعه ECU ساخته شد.

نکته دیگر این که در حال حاضر چندین ایسیو یا ماژول الکترونیکی در خودروهای امروزی به کار رفته است که به همه ی آنها نیز ایسیو گفته می شود. ولی وقتی صحبت از ایسیو است، منظور ایسیو موتور می باشد.

انواع ایسیو ECU

 

انواع ایسیو

 

در زمان گذشته که ایسیو به وجود آمد، قادر نبودیم تا انواع آن را در بازار شاهد باشیم. این در حالی است که امروزه موارد متنوعی از آن‌ها در بازار به چشم می‌خورد که هر یک از آن‌ها صرف امور گوناگونی می‌شود. این که چه نوعی از ایسیو در یک خودرو به کار گرفته شود، کاملا به سلیقه سازندگان خودرو و موارد دیگری بستگی خواهد داشت. حال در ادامه این قسمت قصد داریم تا با برخی از مهم‌ترین ایسیوها آشنایی پیدا کنیم. دقت داشته باشید که موارد دیگری هم هستند که شاید نیاز باشد تا در مورد آن‌ها نیز تحقیقاتی را به مرحله سرانجام برسانید.

ایسیو ها از منظر شرکت سازنده به چند گروه زیر تقسیم می شوند :

 1. زیمنس
 2. دلکو
 3. فرد
 4. مگنت مارلی
 5. نیپون دنسو
 6. ساژم والئو
 7. بوش
 8. دلفی

البته برخی از ایسیوهای جدید که در محصولات ایران خودرو و سایپا استفاده می شوند زیر مجموعه این شرکتها نیستند نظیر :

 • ایسیو ایزی یو 2.5 ( Easy U2.5 )
 • ایسیو ایزی یو 2.8 ( Easy U2.8 )
 • ECU غرب استیل ( MAW )
 • ECU ای زد یو ( EZU )
 • و …

حال به بررسی هر یک از ایسیو های هر خانواده که در محصولات ایران خودرو وسایپا و خودروهای چینی موجود در بازار به کار رفته است، می پردازیم.

 

بررسی ایسیو های خانواده زیمنس

شرکت زیمنس یک شرکت آلمانی است که زیر مجموعه های متفاوتی دارد. یکی از این زیر مجموعه ها کار تولید ایسیو را انجام می دهد. ایسیو های زیمنس به کار رفته در محصولات داخلی شامل :

 • زیمنس پترول ( Siemens Petrorl ) : این ایسیو در خودروهایی نظیر پراید، تیبا، ساینا، 206، 207، 405، پارس و … به کار رفته است.
 • زیمنس بایفیول ( Siemens Bifuel ) : این ایسیو نیز در خودروهای دوگانه شرکت ایران خودرو به کار رفته است.
 • زیمنس ال زد ان اف ( Siemens LZNF ) : این ایسیو بیشتر در خودروهای سایپا نظیر پراید، ساینا، تیبا، کوئیک به کار رفته است.

 

بررسی ایسیوهای خانواده بوش

روبرت بوش گ‌ام‌ب‌ها، یا به مختصر بوش (به آلمانی: Robert Bosch GmbH) یک شرکت بر پایه فناوری است که در سال ۱۸۸۶ توسط روبرت بوش در شهر اشتوتگارت آلمان بنیان نهاده شد. این شرکت بزرگ‌ترین تأمین‌کننده لوازم خودکار در جهان است.

ایسیوهای بوش یکی از پر استفاده ترین ایسیوها در خودروهای ایرانی، چینی و بسیاری از خودروهای آلمانی، کره ای و … می باشد. برخی از ایسیو های زیر مجموعه این خانواده شامل :

 • بوش ام ای 7.4.4 ( Bosch ME7.4.4 ) : که بیشتر در خودروهایی نظیر پارس، سمند، 206، اچ سی کراس و … به کار رفته است.
 • بوش ام ای 7.4.5 ( Bosch ME7.4.5 ) : این ایسیو نیز در خودروهای 206 و 207 فرانسوی استفاده شده است.
 • بوش ام ای 7.4.9 ( Bosch ME7.4.9 ) : به کار رفته در موتور EF7 در سمند و دنا
 • بوش ام ای 7.4.11 ( Bosch ME7.4.11 ) : به کار رفته در پراید دوگانه
 • بوش ام 7.9.7.1 ( Bosch M7.9.7.1 ) : به کار رفته در زامیاد
 • بوش ام 7.9.7 ( Bosch M7.9.7 ) : به کار رفته در پراید
 • بوش ام ای 17.9.71 ( Bosch ME17.9.71 ) : پارس، سمند، دنا، 206، 207 و …
 • بوش ام ای 7 و ام ای 7.8.8 ( Bosch ME7 & ME7.8.8 ) : این 2 ایسیو بوش در بسیاری از خودروهای چینی نظیر : برلیانس، جک، ام وی ام، چانگان، ولکس، سابرینا، هایما و … به کار رفته است
 • بوش ME7.9.7
 • و …

تعداد مدل های ایسیو بوش بسیار زیاد است و سعی کردیم تمامی انواع به کار برده شده در خودروهای ایرانی را معرفی کنیم.

 

بررسی ایسیوهای ساژم والئو

این ایسیوها نیز که بیشتر در خودروهای قبل از سال 1390 در خودروهای ایرانی به کار رفته اند شامل :

 • ایسیو ساژم اس 2000 ( Sagem S2000 )
 • ایسیو والئو اس 2000 ( Valeo S2000 )
 • والئو جی 34 ( Valeo J34 )
 • والئو جی 35 ( Valeo J35 )

 

بررسی ایسیوهای خانواده دلفی

این ایسیو ها نیز بیشتر در خودروهای چینی نظیر : لیفان، جک، پیکاپ های چینی و … به کار رفته است :

 • ایسیو دلفی ام تی 22 ( Delphi MT22 )
 • دلفی ام تی 20 ( Delphi MT20 )
 • دلفی ام تی 80 ( Delphi MT80 )

اجزاء ایسیو ECU

 

اجزای ایسیو

 

در یک دید کلی ایسیو دارای 5 قسمت یا جزء می باشد. این اجزا شامل :

 1. مبدل آنالوگ به دیجیتال
 2. خروجی های دیجیتال
 3. مبدل دیجیتال به آنالوگ
 4. کاندیشنر سیگنال
 5. چیپ های ارتباطی

برای نمونه مبدل داده‌های آنالوگ به دیجیتال، داده‌های آنالوگ مانند سنسور اکسیژن را تبدیل به داده‌های دیجیتال خواهد کرد و این کار خواص فراوانی هم برای ما دارد. برای نمونه می‌توان گفت که شناخت عیب‌ها از این طریق با راحتی بیشتری صورت خواهد گرفت.

همچنین مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ را داریم که برای اموری مانند اجرای فرمان به کار می‌روند. فرم دهنده‌های سیگنال نیز به منظور تنظیم کردن ورودی و خروجی‌های از قبل تعیین شده استفاده می‌شوند و آن‌ها نیز به نوبه خود می‌توانند نقشی حیاتی را ایفا نمایند.

البته در داخل ایسیو ( برد اصلی آن ) انواع و اقسام قطعات نظیر آی سی ها، مقاومت، خازن، کریستال و … نیز می باشد.

 

انواع حافظه در ایسیو

 

ایسیو ها معمولا دارای دو نوع حافظه هستند : حافظه موقت و حافظه دائم.

حافظه موقت همانطور که از نامش پیداست، حافظه ای است که به صورت موقت و گذرا اطلاعات را در خود ذخیره می کند. و چنانچه برق باطری را بکشید اطلاعات این حافظه از بین می رود.

حافظه دائم ایسیو نیز دارای اطلاعاتی به صورت همیشگی است و با قطع برق این اطلاعات از میان نمی رود.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””]مشکلات ایسیو در دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری می باشد که اکثر مشکلات مرتبط با ایسیو نیز مربوط به مشکلات نرم افزاری می باشد![/box]

 

نحوه کارکرد ایسیو

 

کار اصلی ایسیو این است که واحد کنترل موتور را به ما نشان می‌دهد. به بیان دیگر می‌توان گفت که این ابزار، تزریق سوخت را در ماشین ما به خوبی کنترل خواهد کرد. این کار با استفاده از سنسور میل لنگ صورت خواهد گرفت. سپس انژکتور فعال شده و سیستم احتراق در همین راستا تنظیم خواهد شد. این یکی از فعالیت‌هایی است که ایسیو به صورت مکانیکی نسبت به انجام آن اقدام می‌کند.

بنابراین در خصوص نحوه کارکرد ایسیو به صورت کلی می‌توان گفت که امور مربوط به تزریق سوخت، احتراق و کمکی موتور با استفاده از برخی از معادلات دیجیتالی و ارائه بعضی از جداول صورت خواهد گرفت.

 

علائم خرابی ایسیو ECU

علائم خرابی ایسیو

 

ایسیو خودرو همچون دیگر قطعات موجود در آن می‌توانند با خرابی مواجه شوند. بنابراین تعمیرکاران معمولا با تعویض و یا رفع مشکلات آن، ایرادات مربوط به خودرو را هم تا حد زیادی برطرف می‌کنند. حال باید به علائمی اشاره داشته باشیم که وسیله آن‌ها متوجه خراب شدن ایسیو خواهید شد و یا حدس و گمان‌هایی در این باره می‌زنید.

 

1.روشن شدن چراغ چک

معمولا اولین نشانه برای خرابی ایسیو، روشن شدن چراغ چک خودرو که روی آمپر خودرو است، می باشد. البته دلایل متفاوتی برای روشن شدن چراغ چک وجود دارد و فقط مربوط به خرابی ایسیو نمی باشد.

معمولا کامپیوتر خودرو زمانی که ایرادی در سنسورها، مدارات قطعات الکترونیکی و … را تشخیص دهد، این ایرادات با روشن شدن چراغ چک به دارنده خودرو هشدار داده می شود. البته در برخی از مواقع ECU خودرو به اشتباه روشن می شود و بهترین کار استفاده از دستگاه دیاگ و خواندن کد مربوطه توسط تعمیرکار می باشد. هر کد برای مشکل خاصی در دستگاه دیاگ نمایان می شود و برای پی بردن به مشکل می توانید از منابع آنلاین استفاده نمایید.

 

2.خاموش شدن یا از کار افتادن موتور

یکی دیگر از نشانه های که با اتفاق افتادن آن میتوان به خرابی ای سی یو شک کرد، خاموش شدن ناگهانی خودرو می باشد. البته برای خاموشی ناگهانی موتور نیز دلایل متفاوتی وجود دارد و خرابی کامپیوتر خودرو تنها یکی از آن علت ها می باشد. اگر ایسیو مشکل داشته باشد، اطلاعات اشتباهی را برای موتور فرستاده و باعث خاموشی ناگهانی خودرو می شود که باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

 

3.مصرف سوخت بالا

برای عملکرد بهینه خودرو در مدل های انژکتوری، باید نسبت مناسب سوخت و هوا با یکدیگر ترکیب شود و به موتور برای سوختن فرستاده شود. خرابی ایسیو باعث می شود که نتواند این نسبت را تنظیم کرده و باعث مصرف سوخت بالا در خودرو شود.

 

4.ضعف در عملکرد بهینه موتور خودرو

یکی دیگر از نشانه های خرابی در کامپیوتر ماشین، صعف در عملکرد بهینه خودرو می باشد. بدین صورت که خرابی در ایسیو مانع از سوخت رسانی مناسب به موتور خودرو شده و خودرو شتاب سابق خود را ندارد. در برخی مواقع نیز باعث لرزش خودرو به خصوص در سربالایی، هنگام حمل وسیله به واسطه خودرو و … می شود. و در برخی موارد نیز بدلیل عدم سوخت رسانی مناسب باعث تنبلی خودرو شود.

 

5.خودرو روشن نمی شود

بدترین حالت از خرابی ایسیو زمانی اتفاق می افتاد که خودروی شما به هیچ عنوان روشن نشود. البته ممکن است در ابتدا خودروی شما با کمی مشکل روشن شود ولی به مرور زمان این مشکل بدتر شده و در نهایت روزی روشن نخواهد شد. پس اگر نشانه هایی از بد روشن شدن خودرو در شرایط عادی داشتید، حتما به خرابی کامپیوتر خودروی خود شک کنید و حتما به تعمیرکار مراجعه نمایید.

 

6.مشکل در تعویض در دنده در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک

معمولا زمانی که مشکلاتی در هنگان تعویض دنده در خودروهای اتوماتیک دارید نیز میتوان به خرابی ECU شک کرد. زمانی که ایسیو موتور اطلاعات غلطی را به TCU یا ماژول کنترل گیربکس ارسال می کند، تعویض دنده ها با تاخیر یا با تقه زدن و … اتفاق می افتد و تعویض دنده به صورت نرم اتفاق نمی افتد.

 

سوالات متداول در رابطه با ایسیو یا کامپیوتر خودرو

حال در این بخش به بررسی مهمترین سوالات در رابطه با ECU یا ماژول کنترل موتور را بررسی می کنیم.

 

سوال) چطور میتوانم ایسیو خودروی خود را تست کنم ؟

برای بررسی مشکلات ایسیو باید به تعمیرکار مراجعه کنید ولی به طور کلی باید مراحلی نظیر : بررسی اجمالی برد ایسیو، استفاده از ایسیو تستی و استفاده از دستگاه دیاگ را انجام دهید.

 

سوال) قیمت ایسیو چقدر است ؟

قیمت ایسیو به عوامل مختلفی نظیر سال ساخت خودرو، نوع ایسیو، تولیدی یا وارداتی بودن و … بستگی دارد. اکثر ایسیوهای بکار برده شده در خودروهای داخلی وارداتی هستند و برخی نیز در داخل تولید و یا مونتاژ می شوند. معمولا قیمت ایسیو بین 3 تا 60 میلیون و بسته به خودرو شما می باشد. برای اطلاع از قیمت ایسیو نیز می توانید در سایت اینفویدک با فروشندگان لوازم یدکی خودروی خود تماس بگیرید و از آنها استعلام قیمت نمایید.

 

سوال) هزینه آپدیت نرم افزاری و ریمپ ایسیو چقدر است ؟

این مورد را نیز باید از تعمیرکاران ایسیو بپرسید چرا که ایسیو خودروهای مختلف از نظر قیمتی با یکدیگر متفاوت هستند. اما معمولا آپدیت ایسیو در ایسیو های داخلی حدود 500 هزار تومان، ایسیو های خودروهای چینی حدود 800 هزار تومان و ایسیو ها خارجی بالای 1 میلیون تومان می باشد. در رابطه با ریمپ نیز باید با شرکت های ریمپ خودرو تماس حاصل نمایید.

 

سوال) ممکن است ایسیو بیش از حد گرم شود ؟

بله این امکان وجود دارد که ECU یا کامپیوتر خودرو بیش از اندازه گرم شود و مدارات آن دچار آسیب شود. هنگام داغ شدن بیش از حد ای سی یو، وارد حالتی به نام ” Limp ” می شود و چراغ چک نیز برای هشدار به راننده روشن می شود.

 

سوال) میتوان از یک ایسیو دست دوم برای خودرو خود استفاده کنم ؟

بله این امکان وجود دارد ولی ایسیو باید مجدد برنامه ریزی شود.

 

سخن پایانی

ایسیو ( ECU ) یا کامپیوتر خودرو را در این نوشته به طور کامل بررسی کردیم و دانستیم ” ایسیو چیست ؟ چه مدل هایی دارد ؟ اجزاء ایسیو چیست؟ علائم خرابی ایسیو چیست؟ “. اگر مطلبی را در این مطلب درج نکردیم لطفا در قسمت کامنت ها به ما اطلاع دهید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.